News
 • Do 29 lipca możecie oglądać plenerową wystawę „Otwórz oczy i zobacz…” poświęconą ubóstwu menstruacyjnemu i

  23, Jul 2021

  Do 29 lipca możecie oglądać plenerową wystawę „Otwórz oczy i zobacz…” poświęconą ubóstwu menstruacyjnemu i doświadczeniom kobiet związanym z przeżywaniem miesiączki. Autorami zdjęć są polscy fotografowie – Łukasz Bąk, Tomasz Lazar i Marek Straszewski – którzy towarzyszyli Kulczyk Foundation podczas realizacji ostatniego sezonu serialu dokumentalnego „Efekt Domina”. Wystawę można oglądać na promenadzie prowadzącej do molo w Gdańsku Brzeźnie.

  Przedstawione na fotografiach kobiety i dziewczynki z Gwatemali, Kostaryki, Nikaragui i Ugandy dzielą się swoimi przekonaniami i problemami. Wielu z nich brakuje podstawowej wiedzy na temat miesiączki, często też nie mają środków na zakup artykułów menstruacyjnych. Działające tam i wspierane przez Kulczyk Foundation lokalne organizacje pozarządowe starają się dotrzeć z rzetelnymi informacjami o cyklu menstruacyjnym oraz wsparciem w postaci niezbędnych środków higieny.

  - Jako reporterka i filantropka zajmowałam się przeróżnymi problemami świata. Gdy zrozumiałam, że zmiana jest kobietą i kobieta jest bardzo często źródłem zmian, postanowiłam skoncentrować się na sprawach kobiet. Na przeszkodzie do samorealizacji, decydowania o sobie, równouprawnienia i po prostu osobistego szczęścia nadal stoją zabobony, źle rozumiana tradycja, ograniczenia natury społecznej i ekonomicznej. To niedopuszczalne, że kobiety są stygmatyzowane ze względu na miesiączkę. Brak środków higienicznych zabiera im wolność do samostanowienia o sobie – mówi Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

  Wystawa „Otwórz oczy i zobacz…”, którą można oglądać na promenadzie prowadzącej do molo w Brzeźnie jest częścią kampanii społecznej zainicjowanej przez Okresową Koalicję na rzecz walki z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym oraz tabu związanym z miesiączką. Wcześniej wystawa prezentowana była w Warszawie i Poznaniu.

  Zdrowie i higiena menstruacyjna to kwestie praw człowieka – to prawo do godności, które przysługuje każdemu człowiekowi bez względu na płeć. Niestety, ograniczony dostęp do środków menstruacyjnych i urządzeń sanitarnych oraz stygmatyzujące środowisko powodują, że część społeczeństwa nie może godnie żyć i funkcjonować w czasie menstruacji. Jak wynika z przeprowadzonych na zlecenie Kulczyk Foundation badań, aż 42 proc. kobiet deklaruje, że w ich domu o menstruacji się nie rozmawia, a dla aż 23 proc. badanych jest to temat krępujący. Co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek.

  Wystawę „Otwórz oczy i zobacz…” można oglądać w Gdańsku do 29 lipca. Więcej o działaniach na rzecz walki z ubóstwem menstruacyjnym i podejmowanych w związku z tym inicjatywach można przeczytać na stronie Kulczyk Foundation i stronie zrzeszenia organizacji oraz aktywistek/tów i ekspertek/tów zajmujących się tematem miesiączki - Okresowa Koalicja.

  Działania podejmowane w Gdańsku

  W budynkach należących do Urzędu Miejskiego, w których znajdują się m.in. Zespoły Obsługi Mieszkańców, zamontowano siedem „różowych skrzyneczek”. Dzięki nim, kobiety i dziewczęta mają dostęp do darmowych artykułów higieny menstruacyjnej, które uzupełniane są na bieżąco. Miejsca, w których się one znajdują to budynki przy ulicach:
  Wały Jagiellońskie 1 - Nowy Ratusz,
  Lastadia 2,
  Nowe Ogrody 8/12,
  Partyzantów 36,
  Żaglowa 11,
  Wilanowska 2,
  Piekarnicza 16.
  Podobne rozwiązania można znaleźć także w gdańskich szkołach. Są to w większości przypadków działania podejmowane przez samorządy uczniowskie, które we własnym zakresie pozyskują i uzupełniają artykuły higieny osobistej. Najczęstsza zawartość to: podpaski, tampony, wkładki higieniczne czy chusteczki dezynfekujące.

  mat.: Biuro Prasowe UMG

  Read More...
 • Startuje 6 edycja konkursu na najpiękniejszy balkon i przedogródek.

  23, Jul 2021

  Startuje 6 edycja konkursu na najpiękniejszy balkon i przedogródek. Wystarczy zrobić zdjęcie swojego najbliższego, zielonego otoczenia i przesłać je wraz z formularzem zgłoszeniowym do 22 września na adres umg@gdansk.gda.pl.

  Autorzy najpiękniejszych aranżacji w każdej kategorii otrzymają nagrody pieniężne: I miejsce – 1000 zł brutto, II miejsce 500 zł brutto, III miejsce – 300 zł brutto.

  Wszystkie dokumenty niezbędne do zgłoszenia znajdziecie tutaj 👇
  https://baw.bip.gdansk.pl/UrzadMiejskiwGdansku/document/546880/Zarządzenie-1034_21

  Read More...
 • Agnieszka Owczarczak

  21, Jul 2021

  Zdjęcie w tle profilu „Agnieszka Owczarczak - Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska”

  Read More...
 • Do 16 sierpnia 2021 roku w Biuro Rozwoju Gdańska do publicznego wglądu wyłożony jest projekt miejscowego planu

  21, Jul 2021

  Do 16 sierpnia 2021 roku w Biuro Rozwoju Gdańska do publicznego wglądu wyłożony jest projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczący dawnego pasa startowego przy al. Jana Pawła II.

  Projekt planu Zaspa-Młyniec - południowa część dawnego pasa startowego przy al. Jana Pawła II w mieście Gdańsku umożliwia realizację nowej zabudowy mieszkaniowej. W projekcie zachowano istniejące powiązania piesze, z jednoczesnym wykreowaniem opartych o nie funkcjonalnych przestrzeni ogólnodostępnych. Plan ustala rezerwę terenu dla nowej publicznej ulicy dojazdowej, przecinającej pas startowy na przedłużeniu ul. Pilotów, która umożliwi połączenie ul. Dywizjonu 303 z al. Jana Pawła II. Projekt planu zaklada nową zabudowę o funkcji mieszkaniowo-usługowej i wysokości do 7 kondygnacji we wschodniej pierzei al. Jana Pawła II. Na pozostałym obszarze dopuszcza zabudowę od 5 do 6 kondygnacji, a w południowej części, gdzie już realizowana jest zabudowa – bezpośrednio przy ul. Hynka – do 18 kondygnacji. W północnej części, przy ul. Startowej dopuszczono ponadto miejscowe podwyższenie zabudowy do 13 kondygnacji nadziemnych.

  Projekt planu i wszystkie szczegóły dotyczące zgłaszania uwag i dyskusji publicznej znajdziecie tutaj👇
  https://www.brg.gda.pl/plany/plan/zaspa-mlyniec-poludniowa-czesc-dawnego-pasa-startowego-przy-al-jana-pawla-ii

  Read More...
 • Do 30 lipca możecie zgłaszać najlepsze według Was organizacje pozarządowe, darczyńców i społeczników do Nagrody

  20, Jul 2021

  Do 30 lipca możecie zgłaszać najlepsze według Was organizacje pozarządowe, darczyńców i społeczników do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego. To sposób na podziękowanie sektorowi społecznemu za wsparcie udzielane mieszkankom i mieszkańcom Gdańska szczególnie w trudnym, pandemicznym roku.

  https://www.gdansk.pl/wiadomosci/jak-zglosic-nabor-wnioskow-do-nagrody-prezydenta-miasta-gdanska-im-lecha-badkowskiego,a,200007

  Read More...
 • W najbliższy weekend swoje podwoje otwiera Muzeum Bursztynu - Muzeum Gdańska w nowej siedzibie w Wielkim Młynie.

  19, Jul 2021

  W najbliższy weekend swoje podwoje otwiera Muzeum Bursztynu - Muzeum Gdańska w nowej siedzibie w Wielkim Młynie. Od dziś możliwa jest rezerwacja biletów.

  🔶Bezpłatne zwiedzanie 24-25 lipca.
  Podczas „Bursztynowego weekendu” obowiązują bezpłatne wejściówki na wystawę stałą. Rezerwacja możliwa od poniedziałku 19 lipca przez stronę internetową Muzeum Gdańska 👉🏻 https://muzeumgdansk.pl/wizyta-w-muzeum-gdanska/oddzialy/

  🔶Pula bezpłatnych wejściówek online wynosi 630 dziennie. Zwiedzający wybiera pełną godzinę, o której zacznie zwiedzanie ( od 10.00 do 18.00). W kasie w Muzeum będzie możliwość uzyskania 270 bezpłatnych biletów na każdy dzień.

  🔶 „Bursztynowy weekend” 23-25 lipca
  W weekend otwarcia będziecie mogli poznać bursztyn z różnych perspektyw. Zaplanowano m.in. warsztaty dla rodzin z dziećmi. Będzie można posłuchać opowieści projektantów odzieży i biżuterii wykorzystujących bursztyn w stylizacjach i architektki wnętrz zainspirowanej bursztynem. Specjaliści podzielą się wiedzą o wykorzystaniu bursztynu w kosmetyce i przy tworzeniu zapachów.

  🔶Przez trzy wieczory, zawsze o godz. 21 – zabrzmi muzyka, a o godz. 22 – na dachu Wielkiego Młyna zabłyśnie wielkoformatowa projekcja audiowizualna.

  🔶26 lipca – 15 sierpnia Zwiedzaj bez kolejek! Kup bilet online 👉🏻 https://muzeumgdansk.pl/wizyta-w-muzeum-gdanska/oddzialy/

  🔶Wejście główne do Muzeum: od ul. Rajskiej
  Wielki Młyn będzie w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchu. W budynku znajduje się winda.
  Wejście i wyjście dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się od strony dziedzińca przy ul. Na Piaskach, między Wielkim Młynem, a Domem Młynarza.

  Fot. Muzeum Bursztynu

  Read More...

View More
O mnie
 • Jestem Przewodniczącą Rady Miasta Gdańska. Pracuję w Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej. W poprzednich kadencjach byłam również członkiem Komisji Zagospodarowania Przestrzennego, Kommisji Kultury i Turystyki, Komisji Rewitalizacji, Komisji Turystyki i Promocji Miasta oraz Komisji Edukacji. Reprezentuję RMG w Komisji ds. Inicjatyw Lokalnych.
 • Jestem absolwentką Handlu Zagranicznego na Wydziale Ekonomicznym oraz Organizacji i Zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.
 • Znam biegle język angielski oraz podstawy niemieckiego i francuskiego. Nauka języków obcych była moją pasją, na którą obecnie niestety brakuje mi czasu.
 • Platformie Obywatelskiej jestem od jej powstania w 2001 roku. Pełnię funkcję wiceprzewodniczącej w Gdańsku.
 • Należałam do Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”. Pełniłam między innymi funkcję sekretarza, a później przewodniczącej Koła Gdańskiego.
 • Mam 40 lat, męża Michała, córkę Polę i syna Franciszka.
 • Uwielbiam podróże – latem nad ciepłe morze, a zimą w góry, na narty. Pasjonuje mnie zwiedzanie Europy, ale dzięki pracy w biurze turystycznym udało mi się poznać nawet odległy Hong Kong. Nie zamieniłabym jednak mojego Gdańska na żadne inne miasto.
Mój okręg wyborczy

Do Rady Miasta Gdańska zostałam wybrana przez mieszkańców Zaspy i Przymorza. Z tymi dzielnicami jestem związana od ponad 30 lat. Tu się wychowałam i chodziłam do szkoły. Tu zamieszkałam z moim mężem Michałem, a w zaspiańskim szpitalu przyszły na świat nasze dzieci.

Chciałabym przyczynić się do rozwoju Gdańska, tak aby Państwa i moje dzieci chciały tu żyć i wiązały z nim swoją przyszłość. Myślę, że również dzielnice potocznie nazywane blokowiskami mogą mieć swój urok i duszę, jeśli tylko będziemy potrafili o nie zadbać. Dlatego zachęcam Państwa do kontaktu i wspólnej pracy dla Gdańska. Mam nadzieję, że razem uda nam się zrobić wiele dobrego dla naszych dzielnic i Miasta.

Wykaz ulic w jednostkach pomocniczych Miasta Gdańska – OKRĘG Nr 5 – ZASPA MŁYNIEC, ZASPA ROZSTAJE, PRZYMORZE WIELKIE I PRZYMORZE MAŁE

ZASPA ROZSTAJE

1.        ALEJA JANA PAWŁA II  /od nr 3 do nr 29 nieparzyste i od nr 20 do nr 50 parzyste/
2.        BUDZISZÓW
3.        BURZYŃSKIEGO
4.        CIOŁKOWSKIEGO
5.        DRZEWIECKIEGO
6.        DYGASIŃSKIEGO
7.        JEŻEWSKIEGO
8.        KOMBATANTÓW
9.        KORCZAKA
10.        LESZCZYŃSKICH
11.        MAJEWSKICH
12.        MEISSNERA
13.        NECLA
14.        PLAC TRZECIEGO TYSIĄCLECIA
15.        POLONII GDAŃSKIEJ
16.        POWSTANCÓW WIELKOPOLSKICH
17.        WIECZORKIEWICZA
18.        ŻWIRKI I WIGURY

ZASPA MŁYNIEC

1.        BAJANA
2.        BRACI LEWONIEWSKICH
3.        DYWIZJONU 303
4.        HYNKA
5.        JANA PAWŁA II     /od nr 2 do nr 6 parzyste/
6.        NAGÓRSKIEGO
7.        PILOTÓW
8.        SKARŻYŃSKIEGO
9.        STARTOWA

PRZYMORZE WIELKIE

1.        ALEJA RZECZYPOSPOLITEJ
2.        CHŁOPSKA
3.        CZARNY DWÓR
4.        DĄBROWSZCZAKÓW
5.        JAGIELLOŃSKA
6.        JELITKOWSKI  DWÓR
7.        KOŁOBRZESKA
8.        OBROŃCÓW  WYBRZEŻA
9.        OLSZTYŃSKA
10.        OPOLSKA
11.        PIASTOWSKA
12.        WIKA-CZARNOWSKIEGO

PRZYMORZE MAŁE

1.       BYDGOSKA
2.       BZOWA
2.       CHŁOPSKA
3.       CHOCISZEWSKIEGO
4.       CZERWONY DWÓR
5.       KĘTRZYŃSKIEGO
6.       KRZYWOUSTEGO
7.       LESZKA BIAŁEGO
8.      OBOTRYCKA
9.      PIASTOWSKA
10.    POZNAŃSKA
11.     RZEPICHY
12.    BENIOWSKIEGO
13.    BORA-KOMOROWSKIEGO
14.    DROSZYŃSKIEGO
15.    KUPAŁY
16.    LĘBORSKA
17.    MORAWSKA
18.    MSCIWOJA II
19.    SAMBORA
20.   SLOWIANSKA
21.   SUBISLAWA
22.   SWIETOPELKA
23.   ZIEMOWITA
24.   DARLOWSKA
25.   FROMBORSKA
26.   MAJDERA
27.   PLAC NAJSWIETSZEJ MARYI PANNY
28.   SLASKA
29.   TOLKMICKA
30.   WLADYSLAWOWSKA
31.   ZGODY I
32.   ZGODY II
33.   KOŁOBRZESKA
34.   KRYNICKA
35.   SOLIKOWSKIEGO
36.   ARKOÑSKA
37.   MALBORSKA
38.   PUCKA
39.   SLUPSKA
40.  SZCZECINSKA

Kontakt
Message: